X
تبلیغات
زولا

مرتبه
تاریخ : شنبه 9 مهر‌ماه سال 1390

هفتم مهرماه به نام روز «آتش نشانی و ایمنی» نامگذاری شده است.

در واقع این روز بهانه‌ای است تا از افرادی تقدیر شود که از جان و آسایش خود برای حفظ جان و آسایش دیگر افراد می‌گذرند...آتشنشان فقط روزت مبارک!   

 

 

همکاران عملیاتی:آقایان عباس اناری و عباس تقی آبادی

با عنایت به نام گذاری هفتم مهرماه به عنوان روز آتش نشانی و ایمنی از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور شایسته است برای استفاده از این فرصت در جهت ترویج فرهنگ ایمنی، آتش نشانی، پیشگیری و آمادگی در برابر بحران در شهرها اقدامات لازم مبذول گردد. اما مثل این که در این روز هم مانند خیلی از گرامیداشت های دیگر فقط مسوولین به ارائه آمارهای مختلف در همایش ها و مصاحبه ها، برگزاری نمایشگاه ها، مانورها و... می پردازند و کسی به فکر مشکلات کوچک و بزرگ این قشر زحمت کش نیست و از سوی دیگر کسی خود را در قبال کمبودهای این سازمان در قبال شهروند محترمان شهرمان پاسخگو نمی داند.  

هفتم مهرماه گذشت روزی که برای آتش نشانان ایرانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هفتم مهرماه در ایران به عنوان روز آتش نشان شناخته می شود و در تقویم رسمی ایران نیز با نام روز ایمنی و آتش نشانی نامیده میشود. انتخاب این روز به عنوان روز آتش نشان به تلاشهای آتش نشانان ایرانی در اطفاء آتش سوزی یکی از مجتمع های نفتی ایران که توسط نیروهای متجاوز عراقی دچار آتش سوزی شده بود برمیگردد. امروز سالهاست که از جانفشانی های آتش نشانان در آن حادثه میگذرد اما به جرات میتوان اذعان داشت که نبرد آتش نشانان با آتش و خطرات تهدید کننده ایمنی مردم این مرز و بوم ، با جدیت ادامه دارد. هنوز آتش نشانانی هستند که در راه کمک به همنوع جان خود را به مخاطره می افکنند و چه بسا در این راه قربانی نیز داده اند. آتش نشانان شرایط بسیار سخت کار در محیط های آلوده و خطرناک را به جان میخرند و هرگز نیز منتی بر هموطنان و همشهریان خود ندارند. اما آنچه در این میانه فراموش شده ، حقوق پایمال و نادیده انگاشته شده این قشر از خدمتگزاران جامعه است. بسیاری از آتش نشانان ، مسئول ایمنی و حفاظت از شهری هستند که سهمی در آن ندارند ، یعنی حتی مشکل مسکن آتش نشانان سالهاست که حل نشده باقی مانده است. وضعیت حقوقی آتش نشانان هرگز با استاندارد های بین المللی همخوانی ندارد. حتی جالب است  بدانید که بعد از گذشت حدود یک قرن از آغاز به کار نیروهای امدادی آتش نشانی در کشور ، شغل آتش نشانی به عنوان یکی از مشاغل سخت و زیان آور شناخته نمیشود که جای تاسف بسیاری دارد! پرسش اینجاست که مگر آتش نشانان به طور شبانه روزی در جنگ با حوادث نیستند؟ مگر تا پای جان به وظایف خود عمل نمیکنند؟ پس وظیفه ای که جامعه بر عهده دارد به کجا میرود؟ چگونه میتوان مشکلات آتش نشانان را به گوش مسئولان رساند. آیا وقت آن نرسیده که شغل آتش نشانی به عنوان شغلی سخت و زیان آور به رسمیت شناخته شود؟ 7 مهر تنها روز گرامیداشت آتش نشانان نیست. روزی نیست که به طور نمادین و از طریق  رسانه ها ، برای آتش نشانان هورا کشیده شود. آتش نشانان نیاز به شنیده شدن حرفهایشان دارند تا بتوانند بر مشکلات پیش رو فائق آیند. امیدوارم بسیار نزدیک باشد آن روزی که آتش نشانان ، کسانی که بدون منت و ادعا کارهای سخت و جانفرسا انجام میدهند ، از حداقل آنچه که استحقاقش را دارند برخوردار شوند...

  

در پایان باید گفت چه خوب است همزمان با فرارسیدن روز آتش نشان برای یکبار هم که شده با دید دیگری به شغل این قشر تلاشگر که وظیفه را با عشق می آمیزند، بنگریم و در دل به شجاعت و جسارت آنها آفرین بگوییم. هر قدر آتش نشانان آماده بوده و از تجهیزات کافی برخوردار باشند و در اسرع وقت در کوتاه ترین زمان ممکن خود را به محل حادثه برسانند، می توانند در سرنوشت یک فرد، یک خانواده، یک ... موثر باشند.  

 

 

طبقه بندی:
ارسال توسط ابوالفضل اسدی
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin