مرتبه
تاریخ : شنبه 30 اردیبهشت‌ماه سال 1391

 

 

مار سمبل علم طب و مظهر ترس از ناشناخته هاست ، مار تصور هر آن چیزی است که او را می ترساند .  

همه ساله و با گرم شدن هوا و مناسب بودن طبیعت برای گلگشت بازار کوهپیمایی رونق گرفته و مردم برای تفریح و ورزش به کوهپایه ها و دامنه های طبیعت پناه میبرند; از آنجائیکه مارها موجودات خونسردی هستند آنها نیز با توجه به گرم شدن هوا بر فعالیتهای خود میافزایند  و این یعنی افزایش مارگزیدگیها 

در این مطلب بصورت بسیار مختصر سعی شده نکاتی  که در هنگام حضور در کوهستان جهت کاهش احتمال مارگزیدگی وجود دارد را بیان کنیم:

پیشگیری


اصولاً مار جانوریست گوشه گیر و ترسو و در مواجه با انسان همیشه سعی بر آن دارد که سریعتر فرار کند و حمله فقط در مواردی اتفاق می افتد که غافلگیر شود و یا از طرف فرد تحریک و مجبور به نشان دادن عکس العمل شود که به نظر من هم از حق طبیعی خود استفاده می کند و از این بابت گناهی بر گردنش نیست .


به عنوان مثال عکس العمل خودتان را در نظر بگیرید در موردی که درخواب ناز به سر می برید و ناگهان یکی کمر شما را محکم لگد کند و یا ....


برای پیشگیری از مار گزیدگی باید به موارد زیر توجه داشته باشیم:


1-یک مکان خنک و سایه دار مثل یک شکاف سنگی ، یک غار یا تو رفتگی سنگی ، سنگهای کنار چشمه ها ، شاخه های سایه دار و درختها و ... همانقدر که برای شما می تواند جذاب باشد برای یک مار هم که در طول روز مجبور به خنک نگه داشتن خود است جذاب است ، پس قبل از وارد شدن به این مکانها بسیار دقت کنید و با سر و صدا کردن باعث فرار ما را از این مکانها بشوید .


2- هنگام راه رفتن در میان علفهای بلند حتماً با دقت به زیر پای خود نگاه کنید و حتماً هنگام راه رفتن از یک چوب دست ، عصا ، باتوم و .... استفاده کنید و با کشیدن آن به زمین و ضربه زدن به سنگها و یا شاخه های جلوی پایتان ما را از ورود خود آگاه کنید .


3- 85 درصد مارگزیدگی ها در ناحیه زانو به پائین اتفاق
می افتد پس در انتخاب کفش مناسب دقت کنید و با پوشیدن جورابهای ضخیم تا زیر زانوی خود را محافظت کنید .


4- بدون دقت و بی محابا دست به زیر سنگهای بزرگ و توده های علفی فرو نبرید ( فرضاً به خاطر چیدن یک گل یا سبزی )


5- بعضی ها با دیدن مار وظیفه خود می دانند که آن را بکشند و یا آنرا بگیرند که این امر خود دلیل اصلی 50% مارگزیدگیها است پس اگر یه وقتی در طبیعت با ماری مواجه شدید سربه سرش نذارید و خیلی آرام بدون اینکه تحریکش کنید عقب نشینی کنید و فقط ازدیدن این موجود زیبا لذت ببرید .


6- گاهی در کوه افرادی برای پیشگیری مار گزیدگی یک زنگوله کوچک به خود می بندند که دایماً صدا کند و مارها از جلوی راهشان دور شوند اگر حوصله این همه آلودگی صوتی را ندارید پس حداقل از سوت زدن ، آواز خواندن و .... غافل نشوید .


7-هیچ وقت کوله پشتی خود را با درباز بر روی زمین رها نکنید.


8- لباسهای خود را برای مدت طولانی بر روی زمین رها نکنید .


9- اگر کفش خود را در آورده اید به هنگام دوباره پوشیدن آن دقت کنید که چیزی توی آن نرفته باشد .


10- اگر چادر زده اید ، همیشه در آن را بسته نگه دارید و به هنگام شب وسایل و مخصوصاً کفش های خود را به داخل چادر بیاورید اگر هم به هر دلیلی ناچار به بیرون گذاردن برخی لوازم از جمله کفش های خود شدید ، حتماً آنها را داخل یک کیسه غیر قابل نفوذ قرار دهید .


11-اول خوب نگاه کنید و بعد بپرید هیچوقت به جایی که آن را نمی بینید پشت یک سنگ یک توده علفی و غیر نپرید امکان دارد که روی یک مار بیافتید .


12- هرگز به یک مار حتی مرده بنماید ، دست نزنید .


13-اگر در فاصله بسیار نزدیک ( یک دو قدم ) با ماری مواجه شدید و دیدید که حالت دفاعی به خود گرفته است ، خونسردی خود را حفظ کنید و سعی کنید بدون اینکه برگردید با چند قدم به عقب خیلی آرام از آن دور شوید .


14- اگر متوجه شخصی و ماری در نزدیکی او شدید بدون اینکه هول شوید با صدای بلند و بدون اینکه او را بترسانید به خوبی او را راهنمایی کنید تا از منطقه خطر دور شود .


15- این فکر که مارهای کوچک خطری ندارند ، کاملاً نادرست است از کجا می دانید شاید با یک بچه افعی مواجه شده باشید و بد نیست بدانید که مار جعفری که از سمی ترین انواع افعی های ایران به حساب می آید ماری است بسیار زیبا ، کوچک و ظریف و با قطری کم


16- اوج فعالیت مارها پس از تاریکی هوا است که در این هنگام به شکار می پردازند و این بدین معنی است که شب هنگام مار می تواند هر جایی باشد پس اگر در شب قصد پیاده روی دارید از چراغ استفاده کنید و جلوی پای خود را به دقت نگاه کنید .


17- صبح زود مارها از سرمای دم صبح بی حال می شوند ، به همین خاطر برای گرم شدن خود را به مکانهایی که بعد از طلوع آفتابگیر هستند می کشانند ، پس مراقب چنین مکانهایی باشید .

طبقه بندی:
ارسال توسط ابوالفضل اسدی
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin