X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

مرتبه
تاریخ : دوشنبه 27 شهریور‌ماه سال 1391

 

نخستین تصویری که با شنیدن ماه مهر در ذهن هر فردی نقش می‌بندد بازگشایی مدارس است؛ چراکه ...

در طول عمر خود بارها طعم شیرین و گاهی استرس‌های شروع فصل مدرسه را چشیده است.آغاز مهر و بازگشایی مدارس برای بچه‌ها عالمی دارد و معمولاً با شور و اشتیاق فراوان و با خرید کیف و کفش نو، به استقبال آن می‌روند؛ پدر و مادرها با نزدیک شدن به آغاز مهر، نگران ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس و تهیه سرویس رفت وآمد آنها هستند.نگرانی والدین برای سرویس رفت‌وآمد فرزندانشان از جایی آغاز می‌شود که اخباری درباره تصادفات رانندگی می‌شنوند و متوجه می‌شوند یکی از علل وقوع این حوادث به ویژه در سرویس مدارس، نقص فنی خودروها است. * رعایت نکردن برخی از مسائل ایمنی در سرویس مدارس به خانواده‌ها مربوط می‌شود 

صورت‌های به شیشه چسبیده بسیاری از دانش‌آموزان، بچه‌های دبستانی که سرهای خود را از شیشه مینی‌بوس مدرسه بیرون آورده‌اند، بعد از تصور شیطنت بچه‌ها، سوار شدن بیش از ظرفیت آنها در سرویس‌ را به ذهن هر بیننده‌ای راه می‌دهد.سوار شدن بیش از ظرفیت دانش‌آموزان در سرویس‌ها مسئله‌ایست که در چند سال اخیر به یک معضل تبدیل شده است و دلایل مختلفی مانند گرایش والدین به کاهش شهریه ثبت نام سرویس و استفاده حداکثری از ظرفیت خودروها باعث به وجود آمدن آن می‌شود.مسئولان مدارس به خوبی از خطرات ناشی از چنین امری آگاهند ولی باز هم اجازه می‌دهند سرویس‌ها بیش از ظرفیت تعیین شده حمل و نقل دانش‌آموزان را انجام دهند؛ البته در این مورد خانواده‌ها نقش اساسی دارند و می‌تواند از به وجود آمدن چنین شرایطی جلوگیری کنند.در ذیل نکاتی ساده جهت ایمنی کودک دلبند شما در هنگام استفاده از سرویس مدرسه بیان شد است امید است که با آموزش آنها به نوگلانمان و رعایت آنها بتوانیم آمار حوادث سرویسهای مدارس را کاهش دهیم.  

1- از دانش‌آموزان بخواهید در محلی امن برای مثال پیاده‌رو و دور از رفت و آمد خودروها در انتظار سرویس مدرسه خود باشند.


2-
اطمینان حاصل کنید که کودکان تا هنگامی که خودرو کاملاً متوقف نشده، در آن باز نشده و راننده اجازه ورود نداده است سوار سرویس نشوند.

3- به دانش‌آموزان یادآوری کنید که هرگز نباید پشت اتوبوس بدوند چون ممکن است موقع دور یا نزدیک شدن کودکان به سرویس راننده آنها را نبیند.

4- سرویس مدرسه هم مانند یک کلاس است و راننده معلم آن پس حتماً به دانش‌آموزان خود توضیح دهید که به حرف راننده توجه کنید.

5- یک نکته مهم در انتخاب سرویس یا اتوبوس مدرسه داشتن راننده‌ای ماهر و از نظر جسمی سالم است که نه تنها در رانندگی مهارت کامل را داشته باشد بلکه مهارت برقراری ارتباط خوب هنگام صحبت‌کردن و گوشزد کردن نکات ایمنی را با دانش‌آموزان داشته باشد.

6- به دانش‌آموزان بگویید یک صندلی مناسب را انتخاب کنند و روی آن بنشینند. در هنگام حرکت سرویس مدرسه به هیچ عنوان از جای خود بلند نشوند زیرا یک ترمز ناگهانی موجب زمین خوردن آنها خواهد شد.

7- مواظب باشید دانش‌آموزان در داخل سرویس به هم چیزی پرتاب نکنند. زیرا ممکن است به راننده اصابت کند.

8- از دانش‌آموزان بخواهید با صدای بلند صحبت نکنند. صدای همهمه بچه‌ها در خودرو سبب حواس پرتی راننده و توجه نکردن او به محیط بیرون و کاهش تمرکز و عکس‌العمل به اتفاقات بیرون از جمله چراغ قرمز و هشدارهای پلیس می‌شود. هیچگاه با راننده صحبت نکنند چرا که ممکن است سبب تصادف شود.

9- از دانش‌آموزان بخواهید در داخل وسیله نقلیه غذا نخورند. چون در صورت بروز مشکل راننده در هنگام رانندگی نمی‌تواند به آنها کمک کند. به آنها بگویید سر و دست‌ها را از پنجره اتوبوس بیرون نکنند.
طبقه بندی:
ارسال توسط ابوالفضل اسدی
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin