X
تبلیغات
زولا

مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 3 فروردین‌ماه سال 1390

 

تعطیلات نوروزی برای بسیاری از ما با فشارهای روانی توام است که به آن استرس تعطیلات عید می‌گوییم.

راه‌هایی وجود دارد که با کم کردن فشار روانی، می‌توان از تعطیلات خود لذت بیشتری برد. در بخش استرس های عید قصد داریم با بیان برخی روش های روان شناسانه در به وجود اوردن تعطیلاتی شاد به شما کمک کنیم. در آغاز نکاتی ساده اما پر اهمیت را یاد آوری کرده ایم.

1‌ـ در روزهای شب عید مردم نیاز دارند که توقعات واقع بینانه‌ای از خود داشته باشند. از خود توقع نداشته باشید که در حد تخیلات و آرزوها زندگی کنید. تعطیلات خود را با امکانات موجود مناسب کنید نه با نیازهای ایده‌آل خود.
می توانید خانواده خود را به دور خود جمع کرده و از آنها بپرسید: چگونه تعطیلات امسال خود را برگزار کنیم ؟ با انجام مشورت خانوادگی می‌توانید زمانی را برای خرید و احتمالاً پختن شیرینی در نظر بگیرید. اگر کارهایی را که قرار است انجام گیرد، از قبل برنامه‌ریزی کنید می‌توانید از غوطه ور شدن در فشارهای روانی و کارهایی که باید انجام گیرد بر حذر باشید.

2‌ـ برای کاهش فشار روانی، تعطیلات را با امکانات خود هماهنگ کنید. طی مدت تعطیلات که از کار و درس فارغ شده‌اید، تعطیلات خود را آن‌گونه که مایل هستید، تنظیم کنید. برخی آن را صرف دید و بازدید می‌کنند. برخی مدت دید و بازدید را کوتاه می‌کنند و مدت بیشتری را به تفریح خانوادگی و مسافرت می‌گذرانند.

3‌ـ تعطیلات نوروزی ممکن است فرصتی برای تجدید رابطه و حل اختلافات و سوء تفاهمات گذشته باشد. اگر شما در طول سال نتوانسته‌اید با گروهی از فامیل فرصت‌های خوبی برای ارتباط داشته باشید، احتمالاً ممکن است این شرایط در این تعطیلات نیز تغییر نکند، شناخت این وضعیت شما را از ایجاد اختلافات بیشتر حفاظت می‌کند.
در برخورد با این دسته از دوستان و اقوام رفتار محترمانه داشته باشید، ولی از نظر هیجانی فاصله خود را با آن‌ها حفظ کنید.
چون ممکن است از هر روزنه‌ای در مصاحبت دیگران نوعی نیش زبان جاری شود. سعی کنید خنثی باقی بمانید و از محتوای احساساتی گفته‌های دیگران اجتناب کنید. این را بپذیرید که اگر تاکنون اختلافات حل نشده است، اوقات فراغت خود را خراب نکنید.

4‌ـ مراقب وضعیت جسمانی خود در ایام تعطیل باشید. هیجانات حاصل از فعالیت‌های روزانه باعث ترشح آدرنالین در مغز شده و ممکن است خواب شما را خراب کند. برای حفظ آرامش خود، اقدامات متعددی می‌توانید انجام دهید. مطالعه منظم و انجام ورزش روزانه می‌تواند به آرامش شما کمک کند.

5-از خوردن بیش از اندازه خودداری کنید. سعی کنید تغذیه‌ای منظم و مناسب داشته باشید.

6ـ ممکن است در تعطیلات نوروزی اندوه افزایش یابد، تنهایی از جمله این موارد است. می‌توانید راهی را برای پر کردن جای خالی دیگران و گرم کردن قلب آنها بیابید. مادری که با ازدواج تنها دخترش احساس تنهایی شدیدی می‌کرد، وقت آزاد و تنهایی خود را با کمک به انجمن‌های خیریه پر کرد. بهترین کاری که به فکرش رسید کمک به دیگران بود. با دور هم جمع کردن دوستان و اقوام و سپری نمودن چند روزی با یکدیگر می‌توانید راهی دیگر برای لذت بردن از تعطیلات نوروزی داشته باشید. با مشارکت در تهیه غذا، شیرینی، میوه و انجام تفریحات مشترک می‌توانید لحظات شیرین برای تعطیلات به همراه داشته باشید

ده روش آرام بخش در تعطیلات
به هر دلیلی و در هر شرایطی که دچار فشارهای روانی هستید، می‌توانید با روش‌های زیر خود را آرام کنید:
ـ با یک دوست یا فردی از خویشاوندان که مورد اعتماد شما است در مورد چیزی که شما را ناراحت کرده صحبت کنید. عصبانیت خود را ابراز کنید. خشم خود را به درون خود نریزید و از سوی دیگر مراقب باشید که با شدت تمام آن را ابراز نکنید. در حد مقعول آن را بیان کنید و در مورد مشکلات پیش آمده صحبت کنید.
2ـ گریه کردن در برخی مواقع باعث آرامش می‌شود.
3ـ بر کارهایی که انجام آن‌ها، به تنهایی یا به کمک دیگران، بتواند باعث حل شدن مشکلات شما گردد، یا آن را تخفیف دهد تمرکز کنید.
4ـ به طور منظم و مرتب ورزش کنید و غذای مناسب بخورید.
5‌ـ هر چقدر نیاز دارید، بخوابید ولی از خواب برای فرار از فکر و خیال استفاده نکنید.
6‌ـ از مصرف داروهایی که پزشک تجویز نکرده و موادی که بر سیستم اعصاب اثر داشته و باعث تغییر خلق و خوی می‌شود خودداری کنید.
7‌ـ می‌توانید راه‌های بیشتری را برای مقابله با فشار روانی از طریق مشورت با یک روانپزشک و یا روانشناس بیابید. مشاوره با یک مشاور به معنی ناتوانی شما در مقابله با مشکلات نیست، بلکه به مفهوم فراگیری راه‌های مؤثر و حرفه‌ای تر است. شیوه‌های رفتاری و شناختی در تغییر نگرش ما و نحوه مقابله و مدارا با شرایط فشارزا می‌تواند بسیار مؤثر واقع گردد.
8‌ـ ماساژ عضلات گردن و کتف‌ها و نیز آرام سازی عضلات می‌تواند در کاهش فشارهای روانی مؤثر واقع گردد. تمرین روزانه 20 دقیقه آرام سازی عضلات در محیط آرام و ساکت باعث کاهش فشار روانی و سوخت و ساز بدن می‌گردد.
9‌ـ انجام ورزش ایروبیک می‌تواند به انبساط عضلات گردن و کتف منجر شده و باعث آرامش گردد و از سوی دیگر با ترشح هورمون‌های مغزی به کاهش فشار روانی، اضطراب و افسردگی بیانجامد.
10‌ـ دعا و انجام مناسک روزانه آرامش دهنده قوی روانی است. تکرار کلمات و تعبیرات خاص با مفاهیم معنوی باعث قدرت ذهنی و افزایش بهداشت روانی فرد می‌گردد .
طبقه بندی:
ارسال توسط ابوالفضل اسدی
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin