X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

مرتبه
تاریخ : یکشنبه 24 مهر‌ماه سال 1390

آنفولانزا یک تهدید بزرگ برای سلامت جامعه است، که 5% تا 20% از ساکنان آمریکا را هر سال مبتلا می کند، و در حدود 200000 بستری شدن در بیمارستان و 36000 مرگ را هر سال در ایالات متحده ایجاد می کند.4-1 آنفولانزا و پنومونی ششمین علت منجر به مرگ در آمریکا هستند.5 در افراد 65 ساله و بیشتر، پنجمین معمولترین علت مرگ است.5 سی درصد ساکنین آسایشگاه که به آنفولانزا مبتلا می گردند زنده نخواهند ماند.

 

آنفولانزا چیست؟

  آنفولانزا یک بیماری تنفسی است- شما به آن مبتلا می شوید زیرا آنفولانزا به یکی از راه های تنفسی(بینی یا گلو) حمله می کند. دیگر بیماری های تنفسی از قبیل سرماخوردگی آزاردهنده هستند اما به ندرت تهدید کننده زندگی هستند. آنچه آنفولانزا را چنین خطرناک می کند این است که آنفولانزا یک بیماری شدیدتر نسبت به بیشتر بیماری های تنفسی دیگر ایجاد می کند و می تواند در بیماران با خطر بالای خاص سبب مرگ شود. فصل آنفولانزا می تواند بین دی و اسفند به حداکثر برسد.  

آنفولانزا چه علایمی ایجاد می کند؟

  علایم آنفولانزا شامل تب( معمولاً بالا)، سردرد، خستگی که از خستگی پس از یک روز کاری پرمشغله شدیدتر است، سرفه خشک، گلودرد، آبریزش/احتقان بینی،و دردهای عضلانی هستند. آنفولانزا ممکن است همچنین سبب تهوع، استفراغ و اسهال شود اما معمولاً فقط در کودکان. البته، تمام علایم ممکن آنفولانزا می توانند توسط بیماریهای بسیاری غیر از آنفولانزا ایجاد شوند، بنابراین اگر فکر می کنید آنفولانزا دارید داشتن یک check-up پزشکی خوب است. بیشتر بیماران بدون هیچگونه مشکل طولانی یا شدید از آنفولانزا بهبودی می یابند. شدت آنفولانزا از سالی به سالی دیگر، بسته به نژاد خاصی که در آن سال بخصوص پدیدار می شود، تغییر می کند.  

 

 

درمان آنفولانزا

 در ابتدا و از همه مهمتر، به منظور جلوگیری از سندرم رینود، هرگز به کودکان یا نوجوانانی که علایم آنفولانزا یا شبه آنفولانزا دارند آسپرین ندهید. هرچند، استامینوفن ممکن است به دردهای آنفولانزا کمک  کند. هنگامیکه شما آنفولانزا دارید، از پوشاندن بینی یا دهانتان هنگام عطسه یا سرفه به منظور کمک به جلوگیری از ابتلای دیگران مطمئن شوید. در خانه بمانید، این به حفظ نیروی شما کمک می کند، بنابراین شما سریعتر بهبودی خواهید یافت. علاوه بر این، این مسئله خطر را برای دوستان و همکاران شما کاهش می دهد. زیاد استراحت کنید و مقادیر زیادی مایعات به منظور جلوگیری از کم آبی بنوشید. قطع مصرف سیگار بخصوص در طی یک دوره آنفولانزا مفید است.  

 

واکسن آنفولانزا 

این واکسن بهترین روش برای پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا است و می تواند مطلوب خاطر همه افراد باشد. 

 

بهترین زمان برای دریافت واکسن 

به دلیل اینکه فصل آنفولانزا از ابتدای مهر ماه شروع می شود و تا پایان اردیبهشت ماه ادامه می یابد ، بهترین زمان برای دریافت واکسن ماه مهر و آبان می باشد. با این حال می توان در ماه آذر و حتی دیرتر هم اقدام کرد ، اگر چه اقدام سریعتر می تواند برای پیشگیری موثرتر باشد. 

   

چه کسانی باید واکسن را دریافت کنند؟ 

واکسن آنفولانزای سالانه برای هر فردی که می خواهد احتمال ابتلا به بیماری را در خود کاهش دهد پیشنهاد می شود. با این حال این واکسن به خصوص برای افراد مستعد ابتلا به انفولانزا توصیه می شود. مثل افراد مبتلا به ذات الریه . سایر افراد مستعد ابتلا به آنفولانز عبارتند از:همه کودکان ۶تا ۱۸ ساله افراد ۵۰ سال وبیشتر 
زنانی که قصد دارند در فصل آنفولانزا باردار شوند
افرادی که در آسایشگاه و بیمارستان های خصوصی کار می کنند
بزرگسالان مبتلا به امراض مزمن قلبی و ریوی مثل آسم و یا هر بیماری که سیستم ایمنی را ضعیف کرده است.
تمیز کارهای منزل و مراقبین نوزادان زیر 6 ماه (نوزادان در این سن برای دریافت واکسن خیلی جوان هستد)تمام افرادی که  در تماس با افراد مستعد آنفولانزا هستند مثل کارکنان بیمارستان و ....  

 

موارد منع مصرف واکسن 

همه افرادی که عکس العمل آلرژیک نسبت به آمپول آنفو لانزا داشته اند.
همه کسانی که نسبت به تخم مرغ آلرژی دارند.!
بعضی از تاثیرات جانبی واکسن آنفولانزا
ممکن است بعد از دریافت واکسن در محل بازو دچار درد و تورم شوید. بعضی از افراد ممکن است دچار علائم شبیه سرماخوردگی مثل فن فن کردن، سردرد، آب ریزش بینی، درد  گلو، سرفه و بدن درد- یک تا دو روز بعد از دریافت واکسن – شوند.در بعضی از موارد نیز ممکن است فرد تب خفیف کند.
چه کسانی اسپری دماغی این واکسن را دریافت می کنند؟
این نوع واکسن تنها برای افراد سالم 2 تا 49 سال پیشنهاد می شود. به دلیل اینکه این نوع واکسن دارای ویروس ضعیف شده است ، برای نوزادان، کهنسالان، زنان باردار و سایر افراد مبتلا به امراض بالینی تجویز نمی شود.  


منبع: (www.uspharmacist.com)
طبقه بندی:
ارسال توسط ابوالفضل اسدی
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin